14 Ekim 2008 Salı

Devrim Arabaları...
Devrim Arabaları” Türk mühendisinin ve işçisinin, 20 sene öncesine kadar toplu iğne dahi üretemeyen bir ülkede kalkıştıkları bu meydan okumayı, bugün her şeye kolayca sahip olan nesillere, idealist zihniyeti ve zaferi de aktararak yaşattıkları bir birlik ve başarı öyküsüdür.


Zaman müthiş dardır. Ekibin Cumhuriyet Bayramı' na kadar yalnızca 130 günü vardır. Türkiye’nin ilk yerli otomobili olacak eserin adı da konmuştur: “Devrim”.


Evet merakla bu filmin vizyona girmesini bekliyorum. Oğlumuz olduktan sonra sinemaya gidemesek de, bir şekilde vardiyalı olarak izlemek istiyoruz bu filmi. DEVRİM isimli arabamızı bilmeyenler olabilir, eşimle ben bu arabayı görebilmek için Koç sanayi müzesine gittik, meğer araba Eskişehir de muhafaza ediliyormuş. O zamanın şartlarında 23 mühendis çekiçleriyle iki farklı renkte araba yapmışlar hemde bizim arabamız, Türklerin arabası. Hatta öyle ki merasime yetişebilmek için tren de son kat boyası atılmış, ne çabalarla, ne emeklerle... Arabaya oturacak olan kişi de Cemal Gürsel, tören alanında arabaya biniyorlar ve araba biraz gidip duruyor, çalışmıyor. Meğer mühendisler trende taşınırken yangın çıkmasın diye az benzin koymuşlar, törene gideceklerini bilmiyorlarmış, yolda konvoydan ayrılıp benzinde alamamışlar. Ama diğer araba aslanlar gibi çalışıyor, Cemal Gürsel diğer arabaya geçiyor ve tören turu tamamlanıyor. Ama basında çıkan olumsuz haberler yüzünden biz araba konusunda tarihe gömülüyoruz. Ufak bir pürüz bile değil, benzin yüzünden gazeteler de dalgalar geçiliyor. Neyse ben çok uzatmayayım... Gerçekten çok üzüldüğüm bir konu.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Devrim_(otomobil) adresinden daha detaylı bilgi alabilir, filmi ise
http://www.devrimarabalari.com/ sitesinden daha ayrıntılı görebilirsiniz...

Hafta sonu Auto Show fuarında Devrim arabamızın aynısını yapmışlar, film için. Tam da onların yaptığı gibi çekiçlerle. Filmin uygulayıcı yapımcısı da fuardaymış, eşimle film hakkında konuşmuşlar ve ağlayacaksınız demiş. Mutlaka size de tavsiye ederim. 24 ekim de vizyona giriyor. Bunları bilmemiz gerek...

8 yorum:

Karen Hanim dedi ki...

Çok ilginç görünüyor. Haber verdinizi için teşekkür ederim!

Unknown dedi ki...

Canım günaydın ne kadar güzel aydınlattın sağol evet çok haklısın bilmediğimiz öğrenmemiz gereken çok şey var.
Canımmm iyi ki varsın,öptüm kocaman...

aslı'nın mutfağı dedi ki...

Ve tabii yabancı güçlerin nasıl da tehditlerde önümüzü kestiğini de.. Seda'cım bu önemli bilgileri paylaştığın için çok teşekkürler, filmi izleyeceğim..

Anonim dedi ki...

sevgili Seda,çocuklarla birlikte mutlaka bu filme gideceğim.teşekkürler.

neslihan erzincan özgür dedi ki...

Benim de beklediğim filmler arasında,ama umarım buraya gelir:-((sevgilerimle...

Saliha dedi ki...

CANIM MERHABA..:)) İŞLERİM SEBEBIYLE GIREMEMISTIM NETE;p..ŞU 2-3 GUNDUR DE NETTEN DOLAYI BAKAMADIM..TAM BIR SAYFAYA GIRIYORUM YORUM YAZIYORUM NET GIDIYOR...
BOZUK PARA YAZINI OKUDUM AMA YORUM YAZMAMA MUSADE ETMEDI TT.NET ABI:))

COK GUZEL FIKIRLER PAYLAŞIYORSUN CANIM..HEM KÜLTÜREL ÇEMBERİMİZ GENİŞLİYOR HEM YENI YENI SEYLER OGRENIYORUZ..ÇOK HAYIRLI BIR IS YAPTIGIN SEDACIM.. VE SADECE YEMEKLE OLMUYOR ELBETTE DEDIRTIYOR....

BIZDE OGLUMUZ SEBEBIYLE SINEMEYA GIDEMEYENLERDENIZ MALESEF:(
AMA NE YAPIP EDIP BUNA GIDECEGIM MUHAKKAK...COOK TESEKKURLER ARKADASIM:)

CANIM ARKADASIM SEVGILER..SAYGILAR..

Bulbulunyeri dedi ki...

Canım,
duyarlılığın için teşekkürler. Bilgi için teşekkürler.
Artık ülke olarak kendimize güvenmemeiz gerektiği, diğer milletlerden daha çok çalışmamız gerektiğini bilmek ve çocuklarımıza bunu öğretmek zorundayız.
Sevgiyle kal.

hdidem95 dedi ki...

ne güzel bir paylaşım yüreğine sağlık canım sevgiler