30 Ağustos 2009 Pazar

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Fener Alayı...


Tarihi :

23 Ağustos - 12 Eylül 1921 tarihleri arasında yapılan Sakarya Savaşı'yla Yunan orduları gerilemek zorunda kaldı. Bu uzun zamandır Türk ordularının elde ettiği ilk başarıdır. TBMM tarafından Sakarya Savaşı'ndan sonra Mustafa Kemal'e mareşal ve gazi unvanları verildi. Tarihin bu dönüm noktasından sonra Yunan ordularının topraktan atılma kararı alınır. Sad planı adı verilen tarrruz planı ocak ve nisan aylarında iki kez ertelenir. Tarruzun hazırlıkları tam anlamıyla ağustos ayında tamamlanır. Batı cephesinin kuzeyindeki ve güney cephesindeki Türk birlikleri, büyük bir gizlilik içinde Kocatepe bölgesine kaydırıldı. İstanbul'daki cephane depolarından silah ve cephane gizlice Anadolu topraklarına getirtildi. İtilaf Devletleri tarafından tahrip edilerek kullanılmaz hâle getirilen toplar onarıldı. Yeni silahlar satın alındı. Orduya taarruz eğitimi yaptırıldı. Gazi Mustafa Kemal'in başkomutanlığını yaptığı Türk ordusu, 26 Ağustos 1922'de düşmana saldırdı. Bir kaç saat içinde düşman mevzileri ele geçirildi. 30 Ağustos'ta düşman çember içine alındı. Sağ kalanlar esir alındı. Esirler arasında Yunan Başkomutanı Trikopis'te vardı. Bu savaş, Atatürk'ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak adlandırıldı.
Büyük Taarruzun başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan Ordusu, İzmir'e kadar takip edildi. 9 Eylül 1922'de İzmir'in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden temizlenmiş oldu.
Bizi bu günümüzde kendi topraklarımızda, huzur ve ferah içinde yaşamamızı sağlayan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve canıyla kanıyla savaşan silah arkadaşlarına Allah'tan rahmet diliyorum. Bu günün anlamını bilerek günü yaşamak için yukarıda internetten aldığım yazıyı paylaşmak istedim.
Bir de Sevgi arkadaşım çok güzel bir konuda beni mimledi ve Fener Alayı'na davet etti. Eskilerde kalan ve şu an da arkadaşımın da dediği gibi unutulan bu güzel olayı, sizde blogunuzda yer vererek ve Sevgi arkadaşımızın fener alayına dahil olmak isterseniz, blogunuzda bu gün ile ilgili yazın ve arkadaşımızın blogunda dahil olduğunuzu sizde belirtin. Bir meşale de siz yakın. 30 ağustos Zafer bayramımız kutlu olsun.

2 yorum:

Sevgi Küçük dedi ki...

canım benim öncelikle Bayramımız kutlu olsun! hep birlikte bu Fener Alayını daha da büyüteceğiz inşallah.
Ağzına sağlık. Çok güzel yazmışsın. :)
yazına feneralayimiz.blogspot.com da link verdim. çok öpüyorum
sevgiler

asya selda dedi ki...

:)bir fenerde burdaymış sevgiler:)